Magyar Katolikus Lexikon > E > egyházi közigazgatás

egyházi közigazgatás, egyházi végrehajtó hatalom: egyházkormányzati szervek azon tevékenysége, mely sem a törvényhozói, sem a bírói hatalom körébe nem tartozik (→egyházkormányzati hatalom). A CIC 1983. nyelvezete szerint az ~ a végrehajtói hatalom gyakorlásával jár. Újabban az Egyh-ban is világosan megkülönböztetik a kormányzati hatalom 3 fajtáját, a törvényhozói, a bírói és a végrehajtói hatalmat, mégsem lehet ezeket olyan értelemben megosztani, mint a világi jogrendekben. A hierarchikus vezetés teol. okból isteni jogon fennállónak tekintett legfontosabb szervei (→pápa, →megyéspüspök) ugyanis teljes és egységes kormányzati hatalommal rendelkeznek. Más szervek esetében előfordul, hogy csak a hatalom egyik v. másik fajtájának (funkciójának) gyakorlására jogosultak. - Az ~i hatalom intézkedése lehet →általános határozat v. →egyedi határozat.  E.P.

Erdő 1991:80.